Volta Regional NPP Constituency Executive Election Results

Lorlornyofm
By Lorlornyofm February 25, 2018 15:24

Volta Regional NPP Constituency  Executive Election Results

1. NASARA COORDINATOR

I. Mohammed Rabiu Urmar — 288
*II. Alhassan Sumadu — 414*

2. WOMEN ORGANIZER

I. Joyce Akpah — 82
*II. Evelyn Gaku — 345*
III. Christine Ileme Hayford  — 280

3. YOUTH ORGANIZER

*I. Ohms Noamesi — 186*
II. Osei Vincent — 131
III. Vincent Asamoah — 130
IV. Bright Ashong –130
V. Moses Abankwa — 129

4. TREASURER

*I. Aidoo Daniel —  304*
II. Gayi Francis Kerby — 210
III. Emmanuel Mensah — 191

5. ORGANIZER

I. Suala Abdulai (Togo) —  200
*II. Noble Awumey — 506*

6. ASSISTANT SECRETARY

*I. Thompson Bakus Adoboe –425*
II. Seyram Samuel Tei Akley — 281

7. SECRETARY

I. Haruna Issaka — 153
II. Godson Simpri — 221
*III. Anthony Akpah — 335*

8. 2ND VICE CHAIRMAN

*I. Edmund Batse — 444*
II. Nat Kove — 134
III. Mustapha Larry Ibrahim —

9. 1ST VICE CHAIRMAN

*I. Abednego Harry Adjirakor — 465*
II. Enos Aleso Cudjoe — 145
III. MacCoffie Adjoror — 72

10. CHAIRMAN

I. Lawrence Osai — 210
II. Michael Osibo — 225
*III. Anthony Kondobrey –272*

*Official Results*
_Hohoe CEC_

Nkwanta North Constituency Elections Results

                                                                                                        Chairman

A. Tacham yaw.. 132
B. Dapaah Evans..312 *incumbent*.

2.1st vice
A. Geyam Kwasikuma.. 149
B. Takrime Elijah… 301

3. 2nd vice
A. Chanchanbor emanan.. *Incumbent*. 270
B. Bulumbu Isaac ..178

4. Secretary
A. Limbey obed..87
B. Bigman Justice ..63
C. Nawugma William. *Incumbent*..295

5. Organizers
A. Nayan Bright ..133
B. Nmongma Joseph.. *incumbent* 312

6.women organizers
A. Laban Sara..122
B. Mustapha Lady ..28
C. Donkor Faustina. *Incumbent* ..298

7. Youth organizer
A. Ngbanyorm Samuel ..128
B. Kakiba Solomon.. *Incumbent* 322

8. Treasurer
A. Konja Kwabena …169
B. Amoako Stephen…. *Incumbent*  278

9.assistant secretary
A. Adeyemi  Shakiru.. *Incumbent*.. 286
B. Babum David.. 128

10. Nasara coordinator
A. Labu Iddrisu . *incumbent* …289
B. Amadu Musah..165

NEW ELECTED
CENTRAL TONGU NPP CONSTITUENCY EXCUTIVES

Nasara Cordinator
Tahiru Salifu 278
Hudu Gariba 196
Rejected 3
Total vote casted  477

Youth Organizer

Dunyo Edward Elovi 73
Gokah Frank 164
Nanedo Jerry 21
Sebewu Ernest 219
Rejected 2
Total vote casted 479

Woman Organizer

Asibi Bihoma 245
Tsatey Xorlali 234
Rejected 0
Total vote casted 479

Organizers

Wugah Mawutor 278
Agorti James 200
Rejected 0
Total vote casted 478

Treasure

Dorcoo Cephas 156
Abotsi Stanley 177
Sebewu Ernest 142
Rejected 1
Total vote casted 496

Asst.  Secretary

 Joshua Ahorlu 78
Avi sylvester 230
Zanu Isaac 170
Rejected 0
Total vote casted 478

Secretary

Kakah Nyanyuie 212
Gakpetor Selorm 257

2nd Vice Chair

1.Kpobli Ben 243
2.Gogovi Samuel 233
3.Rejected 3
4.Total vote casted 479

1st vice Chair

1.Kpeli Edwin 87
2.Dzisa Eric 182
3.Dzakpata Fedrick 206
4.Rejected 4
5.Total vote casted

Chairman

1.Amara  Dorcoo 220
2. Gidusu Samuel 201
3. Daniel Amuzu 55

SOUTH TONGU NPP CONSTITUENCY ELECTION RESULTS

NASARA COORDINATOR
Ibrahim Adams – 290(46.40%)
Yussif Osman- 335 camp one(63.60%)
Rejected votes- 12
Total votes- 637
Absent – 24

YOUTH ORGANIZER
Emmanuel Quarshie–351 camp one(55.63%)
Boye k Famous–280(44.37%)
Total votes- 631

ORGANIZER
Suraju Baba-220 (35.15%)
Christian kokoti- 301(48.09%)

WOMEN ORGANIZER
Zu- Anku– 377 camp two (59.84%)
Patience Kuwornu–251 (40.16%)
Rejected -1

TREASURER
Seth Agormeda- 236 (37.52%)
Togbui Agbo III- 393  campy two 62.48%)

SECRETARY
Talent Boakye-268 (47.10%)
Stanley mawudoe-301 camp one(52.90%)

ASS. SECRETARY
Jokeman Dzotefe -320 camp one(51.27%)
Worlanyo worsornu -307 (48.73%)

SECOND VICE
William seshie- 269 camp one(43.18%)
Christian Amega – 244 (39.16%)
Kwabla klogo -110 (17.66%)
Rejected ballot -6

FIRST VICE
Francis Diamenu -295(46.68%)
Patrick Doe- 337 (53.32%)

CHAIRMAN
Collins-257 (40.86%)
Grace Kutu Acheampong 372 (59.14%)

KETA CONSTITUENCY NPP ELECTION RESULTS

Mr.Akakpo Butulezy…239 votes
Dr.Benjamin Dzameshi…187 votes
Mr.Seth Agbagidi…..3  votes

First Vice
Mr.Emmanuel Gemegah……217 votes
Mr Ahiakonu Seth Rszy…..190  votes

Second Vice
Mr Anthony Gidiglo….191 votes
Mr.James Ocloo Akorli…..117 votes
Mr Edward Gbetudor……120 votes

Secretary
Mr Papa Innocent Gobah….118 votes
Mr Ansah Clemence….313

Organizer
Mr Kisinjah Gbemu…71 votes
Mr Elikem Sewordor …..244 votes
Mr Jeophery James Ocloo….115 votes

Youth Org.
Mr..Elikplim Fianu…220
Mr Godson Wotordzor…. 210

Assistant Sec.
Mr Washington Klebi..108 votes
Mr Leketey…..132
Mr  Johnson Victor….131
Mr Vance Adedze….35
Mr Teyie Paul…23

Women Org.
Mad.Mary Nutsugah   205 votes
Mad.Priscilla Dagodzo..85 votes
Vicentia Tsigbe   134  votes

Treasurer
Mr Nukpe Bright …224 votes
Mr Sebuabe Eric…206

Krachi Nchumuru 2018 Constituency Elections

Nasara coordinator:
Dowotanfo 218
Mohammed 137

Treasurer:
Emmanuel Chikpa:152
Mborteen Solomon: 203

Women Organiser:
Linda:133
Malebor:96
Joyce: 126ih

Youth organiser
Amera: 143
Adams: 44
Paul: 149
Lord: 17

Organiser
Darling:  142
Adekpo: 129
Teteh: 26
Nsanyan: 57

Secretary:
Francis: 124
Augustin: 48
Emmanuel Obonda:183

Deputy secretary:

Ogyigyator: 99
Madam Gyamfua: 97
Julius: 159

Second Vice:
Gyawu:117
Small :167
Gyamfi: 70

1st vice
Anane: 128
Nkrumah:172
Dominic:55

Chairman
Asian : 192
Chimson: 162

Lorlornyofm
By Lorlornyofm February 25, 2018 15:24
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

*